წარმოგიდგენთ სამოდელო გაკვეთილების გეგმებს, რომელიც ამ სასწავლო წელს ჩავატარე
გაკვეთილის გეგმა
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის
სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: ნინო
მთვარელიშვილი
საგანი:
ქიმია
გაკვეთილის ტიპი: გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებაზე ორიენტირებული (კრიტიკული და შემოქმედებითი აზროვნება)
სწავლების საფეხური/კლასი:
102 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 8
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლე შეძლებს:
·
მოცემული იონური მიმოცვლის რეაქციების მოლეკულური, სრული
და შეკვეცილი იონური ტოლობების შედგენას ყოველ ჯერზე სწორად;
·
შეკვეცილი იონური ტოლობების შესაბამისი მოლეკულური და
სრული იონური ტოლობების შედგენას ყოველ ჯერზე სწორად;
·
კრიტიკული და შემოქმედებითი უნარების გაუმჯობესებას
სხვადასხვა სახის იონური მიმოცვლის რეაქციის მაგალითის განხილვის საფუძველზე;
·
მსჯელობას იონური მიმოცვლის რეაქციების მიმდინარეობის
პირობებსა და მიზეზებზე. მოიყვანს შესაბამის არგუმენტებს და შეკვეცილი იონური რეაქციების
აღდგენის დროს მოახდენს ამ რეაქციების ინტერპრეტირებას.
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1
|
ვაგვარებ საორგანიზაციო
საკითხს. მოსწავლეებს ვაცნობ გაკვეთილის
მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს.
|
ინფორმაციის გაცნობა
|
საერთო საკლასო
|
Power
point-ში გაკეთებული სლაიდები;
|
2 წუთი
|
2
|
წინარე
ცოდნის გააქტიურება.
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლე შეძლებს გაიხსენოს იონური მიმოცვლის რეაქციების ტოლობების
შედგენის პრინციპები, ელექტროლიტების დისოციაციის რეაქციები.
აქტივობის აღწერა:
წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით ვსვამ ლოგიკური თანმიმდევრობით დალაგებულ შეკითხვებს.
მოსწავლეები პასუხობენ, მსჯელობენ, ახდენენ
ანალიზს. საჭიროების შემთხვევაში ვსვამ დამაზუსტებელ შეკითხვებს,
ვაძლევ უკუკავშირს.
|
კითხვების დასმა
|
საერთო საკლასო
|
Power
point-ში გაკეთებული სლაიდებზე მოცემული კითხვები
|
3 წუთი
|
3
|
სასწავლო გაჩერებები
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლე შეძლებს სიღრმისეულად გაიაზროს იონური მიმოცვლის
რეაქციების მოლეკულური, შეკვეცილი და სრული იონური რეაქციების ტოლობების შედგენის პრინციპები, შეძლებს ნებისმიერი მოცემულობიდან (პირობიდან) იონური
მიმოცვლის რეაქციების მოლეკულური, შეკვეცილი და სრული იონური რეაქციების ტოლობების
შედგენას, შეკვეცილი იონური ტოლობების შესაბამისი მოლეკულური ტოლობების შედგენას.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებს მოსწავლეებს
გააცნობს
ჯიგსოუს
ტექნიკას.
შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით(გადათვლა) დაყოფს მოსწავლეებს ოთხ ჯგუფად
(წყვილად). თითოეულ ჯგუფს ეძლევა ორი განსხვავებული დავალება:
I
დავალება -
იონური მიმოცვლის რეაქციების მოლეკულური, სრული და
შეკვეცილი ტოლობების შედგენა;
II დავალება - შეკვეცილი იონური
მიმოცვლის რეაქციის ტოლობიდან მოლეკულური და სრული იონური ტოლობების აღდგენა.
წყვილებში მოსწავლეები:
1.
ადგენენ მიცემული იონური
მიმოცვლის რეაქციის მოლეკულურ, სრულ და შეკვეცილი
იონურ ტოლობებს, აანალიზებენ, აკეთებენ დასკვნას - რატომ მიმდინარეობს ეს რეაქცია ბოლომდე და შესაბამისი
არგუმენტებით ამყარებენ გამოტანილ დასკვნას;
2.
მოცემული
შეკვეცილი იონური მიმოცვლის რეაქციიდან აღადგენენ
მოლეკულური და სრული იონური რეაქციის ტოლობებს, აანალიზებენ და აკეთებენ დასკვნებს,
ამყარებენ შესაბამისი არგუმენტებით.
მასალის დამუშავების შემდეგ ჯგუფები ამზადებენ პრეზენტაციას ფლიპჩარტზე.
|
თანამშრომლობითი სწავლების მეთოდი:
წყვილებში
მუშაობა
|
წყვილებში
|
ბარათებიდავალებებით
|
10 წუთი
|
4
|
შესრულებული
დავალების პრეზენტაცია
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლემ შეძლოს შესრულებული დავალების პრეზენტაცია
აქტივობის აღწერა:
შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით
თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს შესრულებულ დავალებას. მოსწავლეებს ვუსაზღვრავ დროს.
დანარჩენი ჯგუფები აძლევენ უკუკავშირს შემდეგი პინციპით: I ჯგუფი აძლევს უკუკავშირს
II ჯგუფს, II ჯგუფი - III ჯგუფს, III ჯგუფი - IV ჯგუფს, IV ჯგუფი - I ჯგუფს. აკეთებენ
დასკვნებს. საჭიროების შემთხვევაში ვაძლევ დამაზუსტებელ შეკითხვებს, ვაძლევ უკუკავშირს.
|
პრეზენტაცია
|
წყვილები
|
წყვილებში მომზადებული პრეზენტაცია/ფლიპჩარტი
|
16 წუთი
|
5
|
ქვიზის შესრულება
აქტივობის მიზანი:
გავიგო რა დონეზე აითვისა საკითხი თითოეულმა მოსწავლემ.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს ვურიგებ ქვიზს, ისინი მუშაობენ ქვიზზე.
დასრულების შემდეგ მაბარებენ ნამუშევარს.
|
ქვიზის შესრულება
|
ინდივიდუალური
|
ქვიზი შესაბამისი კითხვებით.
|
6 წუთი
|
5
|
გასასვლელ ბილეთებზე მუშაობა
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეებმა შეაჯამონ გაკვეთილზე მიღებული ცოდნა/უნარები.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს ვურიგებ გასასვლელ ბილეთებს. ისინი ინდივიდუალურად
მუშაობენ და სამუშაოს დასრულების შემდეგ
ნამუშევრებს მაბარებენ.
შედეგების ანალიზის გათვალისწინებით განვსაზღვრავ მომდევნო გაკვეთილის მიზანს და დავგეგმავ შესაბამის
აქტივობებს.
|
გასასვლელი
ბილეთები
|
ინდივიდუალური
|
თაბახის ფურცლებზე დაბეჭდილი გასასვლელი
ბილეთი
|
6 წუთი
|
6
|
მოსწავლეების
შეფასება:
გაკვეთილის მიზნის მიღწევის დონის შემოწმებას მოვახდენ
განმავითარებელი და განმსაზღვრელი
შეფასებით.
გამოვიყენებ განმავითარებელი შეფასების შემდეგ მეთოდებს:
1. უკუკავშირი - მთელი გაკვეთილის განმავლობაში;
2. გასასვლელი ბილეთები;
3. მაღალი სააზროვნო უნარების შესაბამისი კითხვები
- მთელი გაკვეთილის განმავლობაში;
4. დაკვირვების ფურცელი;
მოსწავლეებს გავაცნობ განმსაზღვრელი შეფასების შედეგებს
(შეფასების სქემა ერთვის გაკვეთილის გეგმას)
საშინაო დავალების მიცემა
შესაბამისი მეტაკოგნიტური ინსტრუქციით.
|
ინფორმაციის გაცნობა;
მინი ლექცია.
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო
|
2 წუთი
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეს შეუძლია:
·
მოცემული იონური მიმოცვლის რეაქციების მოლეკულური, სრული
და შეკვეცილი იონური ტოლობების შედგენა;
·
შეკვეცილი იონური ტოლობების შესაბამისი მოლეკულური და
სრული იონური ტოლობების შედგენა;
·
არგუმენტირებული მსჯელობა იონური მიმოცვლის რეაქციების
მიმდინარეობის შესახებ;
·
სხვადასხვა სახის იონური მიმოცვლის რეაქციების დასრულების
მიზეზების დადგენა;
·
შეკვეცილი იონური რეაქციების აღდგენის დროს ამ რეაქციების
ინტერპრეტირება.
შეფასება:
გაკვეთილის მიზნის
მიღწევის დონის შემოწმებას მოვახდენ განმავითარებელი
და განმსაზღვრელი შეფასებით.
გამოვიყენებ განმავითარებელი
შეფასების მეთოდებს: უკუკავშირი, მაღალი სააზროვნო
უნარების შესაბამისი კითხვები.
შესაბამისობა სასწავლო ეროვნულ გეგმასთან:
ქიმ.X.9.მოსწავლეს შეუძლია
ხსნარების თვისებების ახსნა
ელქტროლიტური დისოციაციის თეორიის
საფუძველზე.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
- ადგენს ელექტროლიტთა ხსნარებში მიმდინარე ქიმიური გარდაქმნების
სრულ და შეკვეცილ იონურ ტოლობებს;
კრიტერიუმები
|
საშუალოზე დაბალი
1 - 4
|
საშუალო
5 – 7
|
კარგი
8 - 9
|
ძალიან კარგი
10
|
იონური მიმოცვლის რეაქციების მოლეკულური, სრული და
შეკვეცილი იონური ტოლობების შედგენა
|
ვერ
ადგენს იონური მიმოცვლის რეაქციების ტოლობებს ან შეუძლია მხოლოდ მოლეკულური ტოლობების შედგენა
|
სწორად
ადგენს იონური მიმოცვლის რეაქციების სრული
და შეკვეცილი იონური ტოლობებიდან მხოლოდ ერთს
|
უმნიშვნელო
შეცდომებით ადგენს იონური მიმოცვლის რეაქციების მოლეკულური, სრული და შეკვეცილი იონური
ტოლობებს
|
უშეცდომოდ
ადგენს იონური მიმოცვლის რეაქციების მოლეკულური, სრული და შეკვეცილი იონური ტოლობებს
|
შეკვეცილი იონური ტოლობების შესაბამისი მოლეკულური
და სრული იონური ტოლობების შედგენა
|
ვერ
ადგენს შეკვეცილი იონური ტოლობების შესაბამისი მოლეკულური და სრულ იონურ ტოლობებს
|
შეკვეცილი
იონური ტოლობების შესაბამისი მოლეკულური და სრული იონური ტოლობების შედგენისას უშვებს
მნიშვნელოვან შეცდომებს
|
შეკვეცილი
იონური ტოლობების შესაბამისი მოლეკულური და სრული იონური ტოლობების შედგენისას უშვებს
უმნიშვნელო შეცდომებს
|
უშეცდომოდ
ადგენს შეკვეცილი იონური ტოლობების შესაბამისი მოლეკულურ და სრულ იონურ ტოლობებს
|
იონური მიმოცვლის რეაქციების მიმდინარეობის შესახებ
არგუმენტირებული მსჯელობის უნარი
|
ვერ
მსჯელობს მიმოცვლის რეაქციების მიმდინარეობის შესახებ ან მოყვანილი არგუმენტები არაადეკვატურია
|
არგუმენტირებული
მსჯელობისას უშვებს მნიშვნელოვან შეცდომებს ან მოყვანილი არგუმენტები უმეტესად არაადეკვატურია
|
არგუმენტირებული მსჯელობისას უშვებს უმნიშვნელო
შეცდომებს ან მოყვანილი არგუმენტები ძირითადად
ადეკვატურია
|
უშეცდომოდ
მსჯელობს იონური მიმოცვლის რეაქციების მიმდინარეობის შესახებ და მოყვანილი არგუმენტები
ადეკვატურია
|
იონური მიმოცვლის რეაქციების დასრულების მიზეზების
დადგენა
|
ვერ
ადგენს მიზეზებს
|
მიზეზების
დადგენისას უშვებს ფუნდამენტურ შეცდომებს
|
მიზეზების
დადგენისას უშვებს უმნიშვნელო შეცდომებს
|
მიზეზებს
ადგენს უშეცდომოდ
|
ხელმოწერა:
ნინო მთვარელიშვილი
თარიღი: 22
აპრილი
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის
სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: ნინო
მთვარელიშვილი
საგანი:
ქიმია
გაკვეთილის ტიპი: ინტეგრირებული (ქიმია-ფიზიკა)
სწავლების საფეხური/კლასი:
10 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 8
გაკვეთილის თემა: რაოდენობრივი თანაფარდობანი ელექტროლიზის დროს
·
მოსწავლეს ეცოდინება რა ქიმიური და ფიზიკური კანონზომიერებები
უდევს საფუძვლად ელექტროლიზის პროცესს;
·
მოსწავლე შეძლებს წყლის, მარილების ნალღობებისა
და წყალხსნარების ელექტროლიზის პროცესში ელექტროდებზე იონური განმუხტვისას მიმდინარე
რეაქციების სქემების
შედგენას ყოველ ჯერზე სწორად;
·
მოსწავლე შეძლებს ელექტროლიზის პროცესთან დაკავშირებულ რაოდენობრივი გამოთვლების წარმოებას;
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები:
·
მოსწავლემ იცის რა ქიმიური და ფიზიკური კანონზომიერებები
უდევს საფუძვლად ელექტროლიზის პროცესს;
·
მოსწავლეს შეუძლია წყლის, მარილების ნალღობებისა და წყალხსნარების ელექტროლიზის პროცესში ელექტროდებზე
იონური განმუხტვისას მიმდინარე რეაქციების სქემების შედგენა ყოველ ჯერზე სწორად;
·
მოსწავლეს შეუძლია ელექტროლიზის პროცესთან დაკავშირებულ რაოდენობრივი გამოთვლების წარმოება;
შეფასება:
გაკვეთილის მიზნის
მიღწევის დონის შემოწმებას მოვახდენ განმავითარებელი
და განმსაზღვრელი შეფასებით.
გამოვიყენებ განმავითარებელი
შეფასების მეთოდებს: უკუკავშირი, მაღალი სააზროვნო
უნარების შესაბამისი კითხვები.
შესაბამისობა სასწავლო ეროვნულ გეგმასთან:
ქიმ.X.10.მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს
ელექტროლიზის მოვლენა და მისი როლი ტექნიკასა და მრეწველობაში.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ადგენს წყლის, მარილების ნალღობებისა და წყალხსნარების ელექტროლიზის პროცესში
ელექტროდებზე იონური განმუხტვისას მიმდინარე რეაქციების სქემებს;
·
ასრულებს ელექტროლიზის პროცესთან
დაკავშირებულ რაოდენობრივ გამოთვლებს.
·
ფიზ.გაძ.X.5.მოსწავლეს შეუძლია ელექტრული და მაგნიტური მოვლენების
კვლევა.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
·
მსჯელობს ელექტრული დენის თავისებურებებზე
ლითონში, სითხეში, აირში. ახასიათებს ელექტროლიზის
მოვლენას და აანალიზებს ფარადეის კანონებს;
კრიტერიუმები
|
საშუალოზე დაბალი
1 – 4
|
საშუალო
5 – 7
|
კარგი
8 - 9
|
ძალიან კარგი
10
|
ელექტროლიზის პროცესის ქიმიური და ფიზიკური კანონზომიერებების
ცოდნა
|
ვერ
აღწერს ელექტროლიზის პროცესის ქიმიურ და ფიზიკურ კანონზომიერებებს
|
ხარვეზებით
აღწერს ელექტროლიზის პროცესის ქიმიურ და ფიზიკურ კანონზომიერებებს
|
უმნიშვნელო
ხარვეზებით აღწერს ელექტროლიზის პროცესის ქიმიურ და ფიზიკურ კანონზომიერებებს
|
უშეცდომოდ
აღწერს ელექტროლიზის პროცესის ქიმიურ და ფიზიკურ კანონზომიერებებს
|
წყლის, მარილების ნალღობებისა
და წყალხსნარების ელექტროლიზის პროცესში ელექტროდებზე იონური განმუხტვისას მიმდინარე
რეაქციების სქემების შედგენა
|
ვერ
ადგენს ელექტროდებზე იონური განმუხტვისას მიმდინარე რეაქციების
სქემებს
|
ელექტროდებზე იონური განმუხტვისას მიმდინარე რეაქციების
სქემების შედგენისას
უშვებს მნიშვნელოვან შეცდომებს
|
ელექტროდებზე იონური განმუხტვისას მიმდინარე რეაქციების
სქემების შედგენისას
უშვებს უმნიშვნელო შეცდომებს
|
უშეცდომოდ
ადგენს ელექტროდებზე იონური განმუხტვისას მიმდინარე რეაქციების
სქემებს
|
ელექტროლიზის პროცესთან დაკავშირებულ რაოდენობრივი გამოთვლების წარმოება
|
ვერ
აწარმოებს ელექტროლიზის პროცესთან დაკავშირებულ რაოდენობრივი გამოთვლებს
|
ელექტროლიზის პროცესთან დაკავშირებულ რაოდენობრივი გამოთვლების წარმოებისას უშვებს მნიშვნელოვან
შეცდომებს
|
ელექტროლიზის პროცესთან დაკავშირებულ რაოდენობრივი გამოთვლების წარმოებისას უშვებს უმნიშვნელო
შეცდომებს
|
უშეცდომოდ
აწარმოებს ელექტროლიზის პროცესთან დაკავშირებულ რაოდენობრივი გამოთვლებს
|
ხელმოწერა: ნინო მთვარელიშვილი
თარიღი: 20
მაისი
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი
გვარი- ნინო მთვარელიშვილი
გაკვეთილის ტიპი
- გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებაზე ორიენტირებული
გაკვეთილი
საგანი: ქიმია
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო,მე-9 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
9 მოსწავლე
გაკვეთილის თემა:
მარილების მიღება
გაკვეთილის მიზანი:
Ø მოსწავლემ შეძლოს ნეიტრალიზაციის რეაქციის გააზრება-გააანალიზება
და სათანადო დასკვნების გაკეთება;
Ø ჩაატაროს ექსპერიმენტი;
Ø იმსჯელოს,რეაქციის
მიმდინარეობის პირობებზე;
Ø მიღებული ინფორმაციის წარდგენას;
Ø განივითარებენ მაღალ სააზროვნო უნარებს.
შესაბამისობა
სტანდარტთან:
ქიმ. IX.2. მოსწავლეს შეუძლია კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემების აღრიცხვა
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
იყენებს შესაბამის მასალას ან/და აღჭურვილობას და ატარებს დაგეგმილ ცდას უსაფრთხოების წესების დაცვით;
·
აწარმოებს დაკვირვებას და/ან გაზომვებს,
აღრიცხავს მონაცემებს;
·
აკვირდება, ზომავს, იყენებს ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო საშუალებებს მონაცემების სათანადო სიზუსტით რეგისტრირებისთვის (მაგ., ცვლადების მნიშვნელობების აღრიცხვა ქრონოლოგიურად);
·
იყენებს სათანადო წესებს საკუთარი და სხვათა უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
აანალიზებს მონაცემებს და გამოიტანს დასკვნებს;
·
ადარებს დასკვნებს გამოთქმულ ვარაუდს;
·
განიხილავს დაკვირვებისა და გაზომვების დროს გამოვლენილ მოულოდნელობებს, ცდილობს მათ ახსნას.
N
|
გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება. მოსწავლეებისათვის
გაკვეთილის მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.
|
მინი ლექცია
|
საერთო საკლასო
|
|
2
წუთი
|
2
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეებმა გაიხსენონ შესწავლილი მასალა: ნაერთთა
კლასები(ოქსიდები,ფუძეები,მჟავები და მარილები).
აქტივობის აღწერა.
მოსწავლეებს ვუსვამ შეკითხვებს შემთხვევითობის (ჩხირების გამოყენებით)პრინციპით.
მოსწავლეები პასუხობენ. საჭიროების
შემთხვევაში ვუსვამ დამაზუსტებელ შეკითხვებს,
ვაძლევ უკუკავშირს.
|
კითხვა-პასუხის
მეთოდი
|
საერთო საკლასო
|
ჩხირები
|
3
წუთი
|
3
|
აქტივობის მიზანი:
ვიდეორგოლის წარდგენა და გაანალიზება
აქტივობის აღწერა:
ა) მოსწავლეების ინსრუქტაჟი - ყურადღებით მიადევნონ
თვალი ვიდეორგოლს; დააკვირდნენ რეაქციის მიმდინარეობას და გააკეთონ სათანადო ჩანაწერები
ანალიზისა და დასკვნებისათვის. ვიდეორგოლის ჩვენება.
|
ელ.რესურსის წარდგენა
|
კლასთან
|
|
3 წთ.
|
4
|
აქტივობის
მიზანი:
მედიაინფორმაციის გაანალიზება და დასკვნების გაკეთება;
აქტივობის აღწერა:
ა)ჯგუფებში ინფორმაციისა და მოსაზრებების ურთიერთგაზიარება
და შეჯერება;
ბ) შესაძლო ექსპერიმენტის მოფიქრება-აღწერა;
გ) წარდგენა კლასის წინაშე.
|
ა)თანამშრომლობითი სწავლება
ბ)პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
|
სამუშაო ფურცლები
|
10 წთ.
|
5
|
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლემ შეძლოს ექსპერიმენტის გზით ნეიტრალიზაციის პროცესის
აღქმა;
დაწეროს ქიმიურირეაქციის ტოლობა
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებლის
დახმარებით,უსაფრთხოების წესების დაცვით მოსწავლეები ატარებენ ექსპერიმენტს; ნატრიუმის ტუტის შეფერილ ხსნარს ამატებენ წვეთწვეთობით მარილმჟავას ხსნარს გაუფერულებამდე.
მოსწავლეებს ვთხოვ, ახსნან ამ რეაქციის არსი და დაწერონ
რეაქციის ტოლობა;
შეადარონ ვიდეოთი მიღებულ ინფორმაციას.
|
ექსპერიმენტი
თანამშრომლობითი
სწავლების მეთოდი
|
მთელი კლასი
|
ნატრიუმის ტუტის ხსნარი, მარილმჟავას ხსნარი, ფენოლფტალეინი.
უსაფრთხოებისთვის საჭირო ინვენტარი.
|
12 წუთი
|
6
|
აქტივობის მიზანი - მოსწავლე შეძლებს, გაანალიზოს მარილების შესახებ
მიღებული ცოდნა;
ვიდეოინფორმაციისა და ექსპერიმენტის შედარებით საბოლოო
დასკვნების გაკეთებას.
აქტივობის აღწერა - მოსწავლეები შეაჯამებენ ვიდეოინფორმაციასა და ექსპერიმენტის
შედეგებს და გააკეთებენ სათანადო დასკვნებს,რომლებსაც ჩამოწერენ დაფაზე;
საჭიროების შემთხვევაში მოსწავლეებს ვაძლევ შესაბამის რეკომენდაციებს.
სამუშაოს დასრულების შემდეგ ჯგუფები აკეთებენ პრეზენტაციებს,
რომლის შეფასებასაც მოვახდენ უკუკავშირის მეთოდით(პრეზენტაციას აკეთებს ერთი
ჯგუფი, დანარჩენები ავსებენ ინფორმაციას/გამოთქვამენ განსახვავებულ აზრს.
|
თანამშრომლობითი
სწავლების მეთოდი.
|
ჯგუფური
|
სამუშაო ფურცლები
|
10 წუთი
|
7
|
გაკვეთილის
შეჯამება
აქტივობის მიზანი:
ა)გაკვეთილის შეფასება - სუსტი და ძლიერი მხარეების
დადგენა;
ბ) მოსწავლეების შეფასება რუბრიკების მიხედვით.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები
ავსებენ ,,დაკვირვების დღიურებს“.
|
|
საერთო საკლასო
|
,,დაკვირვების
დღიუ-რის“
ფორმები;
შეფასების რუბრიკა.
|
4 წუთი
|
8
|
საშინაო დავალების მიცემა
|
|
|
|
1 წთ.
|
შეფასების
რუბრიკა:
კრიტერიუმები
|
ინდიკატორები
|
ქულა
|
რეაქციის გააანალიზება და
სათანადო დასკვნების
გაკეთება
|
ყურადღებით აკვირდება რეაქციის პროცესს,ინიშნავს;
გააზრებისას ეყრდნობა ჩანაწერს და აანალიზებს საფუძვლიანად; აკეთებს ადეკვატურ დასკვნებს.
|
4 ქ.
|
ყურადღებით აკვირდება რეაქციის პროცესს,ინიშნავს;
გააზრებისას ეყრდნობა ჩანაწერს და შეძლებისდაგვარად აანალიზებს; აკეთებს დასკვნებს.
|
3ქ.
|
|
ყურადღებით აკვირდება რეაქციის პროცესს; შეძლებისდაგვარად გაიაზრებს და აანალიზებს; უჭირს დაკვნების გაკეთება.
|
2ქ.
|
|
ზერელედ აკვირდება რეაქციის პროცესს; უჭირს გააზრება და გაანალიზება;ვერ
აკეთებს დაკვნებს.
|
1ქ.
|
|
ზერელედ აკვირდება რეაქციის პროცესს; არ/ვერ იაზრებს
რეაქციას. ვერ აკეთებს დაკვნებს.
|
0ქ.
|
|
ექსპერიმენტი
|
მონდომებით,აქტიურად მონაწილეობს ექსპერიმენტში;
|
2ქ.
|
ექსპერიმენტში მონაწილეობს მასწავლებლის მოთხოვნით;
|
1ქ.
|
|
არ მონაწილეობს ექსპერიმენტში.
|
0ქ.
|
|
ინფორმაციის წარდგენა
|
პრეზენტირებისას ავლენს საპრეზენტაციო უნარებს (აუდიტორიასთან
კონტაქტი,ჟესტიკულაცია,მეტყველების გამართულობა),იცავს დროის ლიმიტს.მასალას წარადგენს ამომწურავად.
|
2ქ.
|
პრეზენტირებისას ვერ ავლენს საპრეზენტაციო უნარებს
(აუდიტორიასთან კონტაქტი,ჟესტიკულაცია,მეტყველების გამართულობა),უჭირს დროის ლიმიტის დაცვა.მასალას ვერ წარადგენს ამომწურავად.
|
1ქ.
|
|
ვერ აკეთებს პრეზენტაციას.
|
0 ქ.
|
|
ჯუფური მუშაობა
|
აქტიურადაა ჩართული და მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს
ჯგუფურ მუშაობაში.
|
2 ქ
|
ნაკლებადაა
ჩართული და უმნიშვნელო წვლილი შეაქვს ჯგუფურ მუშაობაში.
|
1ქ.
|
|
არაა ჩართული
და არანაირი წვლილი არ შეაქვს ჯგუფურ მუშაობაში.
|
0ქ.
|
მასწავლებლის სახელი გვარი- ნინო მთვარელიშვილი
საგანი: ქიმია
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო,მე-8 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 13 მოსწავლე
გაკვეთილის თემა: წარმოდგენა მარილებზე
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს იმსჯელოს მარილების შესახებ;
აღმოაჩენს
კავშირს არაორგანულ ნაერთთა სხვა კლასებს შორის.
შესაბამისობა სტანდარტთან
ქიმ.VIII.9.მოსწავლეს შეუძლია არაორგანულ
ნაერთთა ძირითადი კლასების დახასიათება
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ანსხვავებს ერთმანეთისაგან ოქსიდებს, მჟავებს, ფუძეებს (ტუტეებს) და მარილებს
·
ადგენს მათ ფორმულებს;
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება. მოსწავლეებისათვის გაკვეთილის მიზნისა
და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.
|
მინი ლექცია
|
საერთო საკლასო
|
|
2
წუთი
|
2
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება
აქტივობის
მიზანი:
მოსწავლე გაიხსენებს ოქსიდებს,
მჟავებს და ფუძეებს
აქტივობის
აღწერა.
მოსწავლეებს ვუსვავ შეკითხვებს
შემთხვევითობის პრინციპით. მოსწავლეები პასუხობენ.
საჭიროების შემთხვევაში ვუსვავ დამაზუსტებელ შეკითხვებს, ვაძლევ უკუკავშირს.
|
კითხვა-პასუხის მეთოდი
|
საერთო საკლასო
|
|
3
წუთი
|
3
|
აქტივობის
მიზანი:
მოსწავლე შეძლებს იმსჯელოს მარილების შედგენილობაზე, განასხვავოს ისინი
სხვა ნაერთების ფორმულებისაგან
აქტივობის
აღწერა:
მოსწავლეებს ვყოფ 4 ჯგუფებად
ვავალებ მოცემული რესურსის საშუალებით,
მოახდინონ ნაერთთა კლასების კლასიფიკაცია
·
სამუშაო ფურცლებზე ამოწერონ მარილების ფორმულები,
დააკვირდნენ მარილის შედგენილობას და განმარტონ
რა არის მარილი;
საჭიროების შემთხვევაში ჯგუფებს ვაძლევ შესაბამის
რეკომენდაციებს. სამუშაოს დასრულების შემდეგ ერთი ჯგუფი წარადგენს ნამუშევარს, დანარჩენი
ჯგუფები გამოთქვამენ მხოლოდ განსხვავებულ
მოსაზრებებს.
ვაძლევ უკუკავშირს
|
თანამშრომლობითი სწავლების მეთოდი
|
ჯგუფური;
|
სამუშაო ფურცელი
|
10
წუთი
|
4
|
პრობლემის იდენტიფიცირება
აქტივობის
მიზანი:
მოსწავლე შეძლოს ექსპერიმენტის გზით ნეიტრალიზაციის პროცესის აღქმას;
დაწეროს ქიმიურირეაქციის ტოლობა
აქტივობის
აღწერა:
ვატარებ ექსპერიმენტს; ვიღებ
ნატრიუმის ტუტის ხსნარს,შეფერილ ხსნარს ვამატებ წვეთ-წვეთობით მარილმჟავას ხსნარს
გაუფერულებამდე.
მოსწავლეებს ვთხოვ ახსნან ამ რეაქციის არსი და დაწერონ რეაქციის ტოლობა.
|
ექსპერიმენტი
თანამშრომლობითი სწავლების მეთოდი
|
მთელი კლასი
|
ნატრიუმის ტუტის ხსნარი, მარილმჟავას ხსნარი, ფენოლფტალეინი
|
15 წუთი
|
5
|
აქტივობის
მიზანი - მოსწავლე შეძლებს გაანალიზოს მარილების შესახებ მიღებული
ცოდნა,
დაწეროს მარილის ფორმულები მეტალის
ვალენტობის გათვალისწინებით
აქტივობის
აღწერა -
ვერიგებ ცხრილს, რომლის საშუალებითაც შეიძლება მარილების სახელწოდების
წარმოება, ყურადღება მახვილდება ცვალებად ვალენტიან მეტალების შესაბამისი მარილების
სახელწოდებაზე.
ვაძლევ პარაგრაფის ბოლოს სავარჯიშოს (მარილის ფორმულის შედგენაზე )
ვუსაზღვრავ დროს.
საჭიროების შემთხვევაში მოსწავლეებს ვაძლევ შესაბამის რეკომენდაციებს.
სამუშაოს დასრულების შემდეგ ჯგუფები აკეთებენ პრეზენტაციებს, რომლის შეფასებასაც მოვახდენ უკუკავშირის მეთოდით.
|
თანამშრომლობითი სწავლების მეთოდი.
|
წყვილები
|
სამუშაო მასალა
|
10 წუთი
|
6
|
გაკვეთილის
შეჯამება
აქტივობის
მიზანი:
გაკვეთილის სუსტი და ძლიერი მხარეების დადგენა.
აქტივობის
აღწერა:
მოსწავლეები ა ვსვებენ ჩემ მიერ
შედგენილ კროსვორდს.
|
კითხვების დასმა
|
საერთო საკლასო
|
კროსვორდის შევსება
|
4 წუთი
|
7
|
მოსწავლეების
შეფასება:
გაკვეთილის მიზნის მიღწევის დონის შემოწმებას მოვახდენ
განმავითარებელი და განმსაზღვრელი
შეფასებით.
გამოვიყენებ განმავითარებელი შეფასების შემდეგ მეთოდებს:
1. უკუკავშირი - მთელი გაკვეთილის განმავლობაში;
2. მაღალი სააზროვნო უნარების შესაბამისი კითხვები - მთელი გაკვეთილის
განმავლობაში;
საშინაო
დავალების მიცემა
|
მინი ლექცია.
|
საერთო საკლასო
|
შეფასების რუბრიკა
|
1
წუთი
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლე:
·
იცის მარილის შედგენილობა და განმარტავს მას;
·
ადგენს მარილის ფორმულებს;
·
ასახელებს სხვადასხვა მჟავების შესაბამის მარილებს;
·
იცის ნეიტრალიზაციის რეაქცია.
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
საშუალოზე
დაბალი
1
- 4
|
საშუალო
5
- 7
|
კარგი
8
- 9
|
ძალიან
კარგი
10
|
|
რესურსის გამოყენება;
მასზე მსჯელობა
|
მასალა სწორად არ არის დაჯგუფებული;
მსჯელობისას ვერ მოყავს არგუმენტები
|
მასალა ნაწილობრივ ორგანიზებულია;
მსჯელობისას და არგუმენტების მოყვანისას
უშვებს ფუნდამენტურ შეცდომებს
|
მასალა სწორად არის დაჯგუფებული;
მსჯელობისას და არგუმენტების მოყვანისას
უშვებს უმნიშვნელო შეცდომებს
|
მასალა სწორად არის დაჯგუფებული;
უშეცდომოდ მსჯელობს და მოჰყავს შესაბამისი რამენიმე არგუმენტი.
|
|
მოსწავლე იშვიათად არის ჩართული გაკვეთილის მსვლელობაში გამოხატავს გაკვეთილის
მიმართ ინდიფერენტულობას
|
მოსწავლე დამოუკიდებლად არ ერთვება გაკვეთილის მსვლელობაში,იშვიათად
იჩენს ინიციატივას
|
მოსწავლე ჩართულია გაკვეთილის მსვლელობაში, ცდილობს იყოს აქტიური, მაგრამ
ზედმეტად ბევრს საუბრობს,აწყვეტინებს მოსაუბრეს
|
მუდმივად მზადაა მონაწილეობა მიიღოს გაკვეტილის მსვლელობაში,დამოუკიდებლად
ერთვება დისკუსიასა თუ პრობლემის გადაჭრაში
|
||
გაკვეთილზე გამოყენებული
კროსვორდი
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ჰორიზონტალურად :
|
შვეულად :
|
1. რომელი მარილი მივიღეთ :
4. როგორ შეფერილობას იღებს
ლაკმუსის ქაღალდი მჟავაში:
6. ნეიტრალიზაციის
დროს ხსნარის შეფერილობა რჩება :
|
2. რომელი მეტალის ტუტე
გამოვიყენეთ :
3. რომელ მარილს მივიღებთ კალიუმის ტუტისა
და მარილმჟავას შორის რეაქციის დროს :
5. რა ეწოდება მჟავასა
და ტუტეს შორის
მიმდინარე რეაქციას :
7. როგორ შეფერილობას იღებს ლაკმუსის ქაღალდი
ტუტეში :
|
No comments:
Post a Comment